Wysiew Zdrowie

Kiedy siać rzodkiewkę

Rzodkiewkę można wysiewać bezpośrednio do gruntu w dwóch terminach: na wiosnę (czyli w czasie od marca do maja) lub późnym latem (od sierpnia do września).

Rzodkiewkę można wysiewać bezpośrednio do gruntu w dwóch terminach: na wiosnę (czyli w czasie od marca do maja) lub późnym latem (od sierpnia do września).

Ilość wysiewu zależy od rodzaju gleby i wilgotności i wynosi 20-25 kg/ha – czyli jest to mniej więcej 25-30 nasion/mb rzędu. W uprawie gruntowej rzodkiewkę można wysiewać siewnikiem punktowym rzędowo na zagonach o szerokości 120-130 cm i przejściach o szerokości 30 cm.

rzodkiewka-1-350.jpg

Jaką zachować odległość pomiędzy rzędami, aby rzodkiewka rosła dobrze i miała dość miejsca? Odległość ta powinna wynosić 10-15 cm, odległość roślin w rzędzie 3-4 cm, w przypadku późniejszych wysiewów 5 cm, głębokość 1-1,5 cm.

Jeżeli chcemy przyspieszyć zbiór i uchronić rośliny przed szkodnikami można okrywać rośliny agrowtókniną. W taki sposób skrócimy okres wegetacji o tydzień. Wtedy rzodkiewkę siejemy między 15 a 25 marca. Włókninę należy zdjąć w pochmurny dzień, ok. dwa tygodnie przed zbiorem.

Jeśli siejemy rzodkiewkę pod folią, która jest ogrzewana, wysiew punktowy rozpoczyna się w drugiej połowie stycznia i powtarza co 10-15 dni do potowy marca. Ilość wysiewu to np. 4×4 cm do 600 szt./m2 wiosną
i 8×8 cm do 350 szt./m2 zimą.

W tunelach nieogrzewanych rzodkiewkę trzeba siać od marca do maja, w rozstępie rzędów co 10 cm,a roślin w rzędzie co 2-5 cm. Rzodkiewkę na zbiór jesienny i wczesnozimowy wysiewa się partiami od sierpnia do października.

hastagi na stronie:

#sianie rzodkiewki#kiedy siać rzodkiewkę#wysiew rzodkiewki#jak siać rzodkiewkę#rzodkiewka wysiew#siewnik do rzodkiewki#kiedy siac rzodkiewke#kiedy siejemy warzywa#JAK SIAC RZODKIEWKE#kiedy siać sałatę

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy