Wiadomości Branżowe Zdrowie

Menu po wakacyjnym grzybobraniu

Dla amatorów świeżych grzybów wakacje to początek naprawdę smacznego okresu! Już teraz można bowiem liczyć na obfite zbiory pospolitych, ale jakże przez nas uwielbianych kurek. Pojawiają się też pierwsze grzyby rurkowe, w tym

Dla amatorów świeżych grzybów wakacje to początek naprawdę smacznego okresu! Już teraz można bowiem liczyć na obfite zbiory pospolitych, ale jakże przez nas uwielbianych kurek. Pojawiają się też pierwsze grzyby rurkowe, w tym wyborne maślaki. Menu po wakacyjnym grzybobraniu proponuje szef kuchni Knorr, Piotr Murawski!

Kurki – arystokraci wśród grzybów

Pieprznik jadalny, zwany pospolicie kurką, to prawdziwy arystokrata wśród grzybów. Przez smakoszy traktowany jest po królewsku ze względu na wspaniały, zdecydowany smak, delikatny zapach i mnogość zastosowań w kuchni. Jak opowiada Piotr Murawski, szef kuchni Knorr, kurki można przyrządzać na bardzo wiele sposobów – świeże będą doskonałe do smażenia i gotowania (choć wtedy trzeba uważać, by nie stały się gorzkawe). Kurki będą smakować znakomicie w dziesiątkach różnych potraw.

Szef kuchni Knorr, Piotr Murawski, poleca przyrządzać z kurek zupy – w tym zastosowaniu ich wyborny smak jest wyraźny i zapewnia intensywny aromat potraw. „Aby zupa była naprawdę aromatyczna z pełnią grzybowego smaku, powinniśmy jej przygotowanie zacząć od ugotowania wywaru, a grzyby najlepiej dodać już w ostatniej fazie gotowania. Dla wzmocnienia smaku można też grzyby podsmażyć tuż przed dodaniem do garnka”, radzi ekspert.

Także sos kurkowy to prawdziwe kulinarne delicje! Będzie doskonałym dodatkiem do mięs smażonych, pieczonych czy grillowanych. Pasuje do wołowiny, wieprzowiny i dziczyzny. Sos z kurek warto także wypróbować do pieczonego pstrąga.

Domowymi rarytasami mogą okazać się ponadto kurki po prostu lekko podsmażone na maśle lub jajecznica z kurkami. Grzyby te można również stosować jako dodatek do dań makaronowych, jak Tagliatelle z kurkami i cukinią.

A oto szczegółowe propozycje dań z kurkami:

http://www.przepisy.pl/przepis/sos-kurkowy-video

http://www.przepisy.pl/przepis/zupa-krem-z-kurek

http://www.przepisy.pl/przepis/tagliatelle-z-kurkami-i-cukinia

Maślaki – na aromatyczne zupy

Już w lipcu w naszych koszykach podczas grzybobrania mają szansę znaleźć się również maślaki. Charakteryzują się lepką skórką pokrytą śluzem, którą najlepiej obrać przed dalszym wykorzystaniem tych grzybów w kuchni.

A to już wiesz?  Żywność dla organizacji pożytku publicznego wreszcie bez VAT

Piotr Murawski, szef kuchni Knorr, poleca maślaki głównie do gotowania – gwarantują zupie intensywny grzybowy smak. Dlatego też warto dodawać je niekoniecznie tylko do zup grzybowych, ale także warzywnych – nawet ich niewielka ilość powoduje podbicie smaku. „Ważne, by używać grzybów świeżych – choć teraz dzięki mrożeniu możemy je wykorzystywać w kuchni cały rok, to jednak po rozmrożeniu tracą one niemal połowę ze swojego pierwotnego smaku”, radzi ekspert.

Uwielbiamy także maślaki duszone, np. w śmietanie, oraz podsmażane z cebulą. Znakomicie smakuje ponadto sos grzybowy przyrządzony na ich bazie. 

Oto szczegółowe propozycje szefa kuchni Knorr:

http://www.przepisy.pl/przepis/zupa-grzybowa-ze-swiezych-grzybow

http://www.przepisy.pl/przepis/zupa-z-maslakow

 

Inspiracje na potrawy z grzybów znajdziecie na www.przepisy.pl oraz na profilu na Facebooku http://www.facebook.com/przepisypl lub w postaci wideo na kanale „Przepisy.pl” na You Tube http://www.youtube.com/user/codzisnaobiad. Przepisy są również dostępne za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej Przepisy.pl.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy