Przepisy

Wielkanoc. Przepis na Mazurek kajmakowy, smak i zapach domowych specjałów

INFORMACJA PRASOWA Warszawa, marzec 2013 r. Kajmakowa Wielkanoc Rodzinne spotkania przy Wielkanocnym stole to czas kiedy potrawy nabierają wyjątkowego znaczenia. Smak i zapach domowych specjałów

INFORMACJA PRASOWA
Warszawa, marzec 2013 r.

Kajmakowa Wielkanoc
Rodzinne spotkania przy Wielkanocnym stole to czas kiedy potrawy nabierają wyjątkowego znaczenia. Smak i zapach domowych specjałów potrafi pozostać w pamięci na całe życie.

Nie byłoby prawdziwej świątecznej atmosfery bez pysznego domowego ciasta jakim jest wielkanocny mazurek. To szczególna i symboliczna potrawa, której nie może zabraknąć na polskim wielkanocnym stole. Uważa się, że pomysł na takie ciasto przywędrował do nas ze wschodu, wraz z Turkami, a jego nazwa została zaczerpnięta od słowa Mazur – jak dawniej nazywano mieszkańców regionu Mazowsze, gdzie mazurek się zadomowił i upowszechnił. Wielkanocny mazurek zazwyczaj jest robiony na kruchym cieście, nie jest to jednak konieczność. Zawsze jednak powinno się w nim znaleźć mnóstwo bakalii.
Jednym z najpopularniejszych sposobów na mazurek jest posmarowanie ciasta masą kajmakową i obłożenie go obficie bakaliami. Kajmak to nic innego jak masa powstała z połączenia mleka i cukru, czasem z dodatkiem masła, żółtek i śmietanki. Takie przygotowanie masy jest jednak bardzo pracochłonne i nie zawsze rezultat jest taki jakiego byśmy się spodziewali. Drugim sposobem jest gotowanie przez 2-3 godziny puszki ze skondensowanym mlekiem. Trzeba bardzo uważać i pilnować czasu gotowania gdyż kajmak gotowany zbyt długo, staje się kruchy i zyskuje posmak przypalonego karmelu. Zbyt długo podgrzewana puszka z mlekiem skondensowanym może mieć galaretowatą konsystencję po otwarciu.

Usprawnimy sobie zatem zadanie korzystając ze znanych i wypróbowanych przepisów kulinarnych oraz z doskonałej jakości gotowych produktów. Nie będziemy się wtedy obawiać o to, że potrawa się nam nie uda i stracimy czas, energię oraz przysporzymy sobie dodatkowej pracy. Polecamy do przygotowania mazurka gotową masę krówkową (kajmak) Bakalland. Dzięki swojej aksamitnej konsystencji doskonale sprawdzi się nie tylko jako polewa do mazurka ale także jako nadzienie do innych ciast, wafli, babeczek czy rogalików. Można jej użyć także jako polewy do lodów i deserów owocowych. Masa jest gotowa do użycia zaraz po otwarciu co sprawi, że unikniemy dodatkowego gotowania.

Mazurek kajmakowy

Ciasto:
250 g mąki
160 g masła
100 g cukru pudru
2 żółtka

Masa kajmakowa:
1/2 puszki gotowej masy krówkowej Bakalland

Dekoracja:
migdały, sparzone i obrane
suszone morele

Wykonanie:
Masło rozetrzeć mikserem z cukrem pudrem i żółtkami, dodać mąkę i wymieszać. Dodać 2 łyżki chłodnej wody, uformować kulę z ciasta, owinąć folią i włożyć do lodówki na godzinę. Formę wyłożyć papierem do pieczenia i wyłożyć cienko rozwałkowanym ciastem (5 mm). Piec przez 15 minut, na złoty kolor, w piekarniku nagrzanym do 190 stopni. Na upieczonym cieście rozsmarować 1/2 puszki gotowej masy kajmakowej. Udekorować migdałami i suszonymi morelami.

Więcej informacji: www.bakalland.pl

BAKALLAND S.A. to lider rynku bakalii w Polsce i zarazem jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w kategorii (88% świadomości marki w grupie kobiet 25-54 lata). Spółka rozpoczęła działalność w 1991 roku (od 2006 roku akcje spółki notowane są na GPW), poprzez akwizycje i rozwój organiczny zbudowała silną Grupę Kapitałową, która stała się wiodącym graczem
w Europie Środkowo-Wschodniej w zakresie sprzedaży bakalii. Celem Grupy jest konsekwentny rozwój organiczny, poszerzenie portfela asortymentu o nowe linie produktowe oraz umacnianie pozycji marek BAKALLAND i Orico.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy