Pielęgnacja Rzodkiewka Wysiew Zdrowie

Wymagania klimatyczne i glebowe

rzodkiewka-mala1.jpg

Rzodkiewkę można siać dość wcześnie, kiedy na dworze nie jest jeszcze bardzo ciepło. Dlaczego? Ponieważ jest rośliną o małych wymaganiach cieplnych. Jej nasiona kiełkują już w temperaturze 2-3°C, a siewki znoszą spadki temperatur nawet do -4°C. Optymalna temperatura wzrostu to 8-15°C w ciągu dnia i 5-12°C w nocy.

Jeśli temperatury są wyższe i w dodatku brakuje wody, może to powodować parcenie miąższu. Natomiast nadmiar wody po czasie suszy sprzyja pękaniu zgrubień i obniżeniu ich wartości.

kielki-rzodkiewki.jpg

Jeśli rzodkiewkę uprawiamy jesienią, pod osłonami, temperatura powietrza powinna wynosić 12-14°C w dzień i 10°C w nocy. Im są gorsze warunki świetlne, tym powinno być chłodniej.

Na jakich glebach rzodkiewka rośnie najlepiej? Dobrze rozwija się na glebach zasobnych w próchnicę, żyznych i przewiewnych o pH 6,0-7,4.

Jeśli posadzimy ją na ziemiach suchych, będzie wypuszczała pędy kwiatostanowe. A co z przedplonem? Jaki jest dobry dla rzodkiewki? Dobrym przedplonem są ogórki i pomidory, natomiast nie należy jej wysiewać po roślinach krzyżowych.

hastagi na stronie:

#kiedy siejemy pomidory#wysiew pomidorów w domu#jak siać pomidory#sianie ogórków#kiedy siać warzywa#sianie cebuli#kiedy siać ogórki#jak siac pomidory#jak siać warzywa#siew pomidorów

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy